Jak samemu poprawić estetykę samochodu?

5 marca 2018

Kosmetyka samochodu

Dziś na rynku nie brakuje preparatów, dzięki którym możemy zadbać o wygląd poszczególnych elementów naszego samochodu. Dzięki temu jego pielęgnacja wymaga od nas coraz mniejszego wysiłku, choć jednocześnie daje coraz bardziej spektakularne rezultaty. Nie można nie docenić i tego, że poprawia nie tylko komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo.

Nadwozie – części lakierowane

Jeśli sami myjemy nadwozie samochodu, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie sięgnąć po jeden z dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do pielęgnacji karoserii. Jeśli nie chcemy woskować tych powierzchni samochodu, które są lakierowane, najlepszym rozwiązaniem powinien okazać się szampon do mycia nadwozia z dodatkiem wosku, który je zakonserwuje i nabłyszczy. Dziś największą popularnością cieszą się szampony odznaczające się dodatkową zawartością wosków o działaniu konserwującym. W sprzedaży dostępne są również szampony z teflonem mikrokrystalicznym. Są one nieco droższe, cieszą się jednak sporym powodzeniem jako rozwiązania skuteczne. Pozwalają dłużej cieszyć się nadwoziem w dobrym stanie i nie wymagają od kierowcy dużego zaangażowania.

Czym czyścić felgi?

Kolejnym wyzwaniem, przed jakim staje każdy właściciel samochodu, jest czyszczenie felg, a doświadczenie podpowiada, że nie jest to proste zadanie. Felgi mają też duży wpływ na to, w jaki sposób nasz samochód będzie postrzegany przez otoczenie, troska o nie powinna być czymś oczywistym. Zwykle gromadzi się na nich kurz oraz błoto, może jednak okazać się, że felgi są też skupiskiem pyłu, za powstanie którego odpowiadają nasze własne klocki hamulcowe. Najlepszym rozwiązaniem okazują się w takim przypadku pianki w sprayu. Kierowcy sięgają po nie chętnie między innymi dlatego, że samo ich użycie nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem, nie można jednak zapominać o tym, że efekty ich działania utrzymują się wyjątkowo długo.

Czyszczenie felg

Jak przywrócić blask oponom?

Gdy zajęliśmy się już felgami, możemy spróbować też odpowiedzieć na pytanie o to, jak przywrócić dawny blask oponom. Tu również nie mamy powodów do narzekania, na rynku nie brakuje bowiem rozwiązań przeznaczonych właśnie do konserwacji ogumienia. Relatywnie tanim, a przez to bardzo popularnym rozwiązaniem, jest przede wszystkim zastosowanie nabłyszczacza w sprayu. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie efektu „mokrej opony” i choć mamy do czynienia z kosmetykiem, którego działanie jest krótkotrwałe, efekt jest na tyle satysfakcjonujący, że wielu kierowców decyduje się na taką właśnie opcję. Jeśli opony są już zniszczone, pomogą nam z pewnością czernidła oraz dressingi. Czernidła najlepiej rozprowadzać ręcznie, z wykorzystaniem gąbki lub szmatki, co nie tylko wydłuża działanie preparatu, ale również sprawia, że staje się on odporny na działanie wody.

Plastikowe części nadwozia

Nieco inaczej dba się o zderzaki znajdujące się z tyłu i z przodu samochodu oraz o plastikowe listwy ochronne i błonniki. I one często są w stanie trudnym do pozazdroszczenia, a rysy i uszkodzenia szpecą samochód jako całość. Jeśli chcemy się z nimi uporać, powinniśmy sięgnąć po preparaty do samodzielnego stosowania znane jako wypełniacze. Ostatnim etapem jest zadbanie o elementy chromowane oraz lampy znajdujące się w naszym samochodzie.

Jak zadbać o elementy chromowane i lampy?

Chromowane części samochodu charakteryzują się tym, że w pewnym momencie nie odznaczają się już blaskiem, a tym samym tracą na efektowności. Porowata i zmatowiona powierzchnia klamek nie budzi uznania, najlepiej więc zdecydować się na delikatny środek przeznaczony przez producenta do tego, aby polerować za jego pomocą chrom. W sprzedaży dostępne są dziś także kosmetyki przeznaczone do polerowania kloszy reflektorów.

image

Szymon Wyszyński

Redakcja zlomanczuk.com.pl