Jak wygląda auto detailing w praktyce?
Usługa auto detailingu jest bardzo często definiowana jako dokładne sprzątanie samochodu, pranie tapicerki i polerka lakieru. Nie można jednak pominąć i tych definicji, które porównują auto detailing z tym, czym dla człowieka jest wizyta w salonie SPA. Ta druga wersja może być zresztą uznana za bardziej trafioną, choć i w tym wypadku możemy spotkać się z głosami, że nawet to określenie nie jest przesadnie precyzyjne.
Auto detailing krok po kroku
Auto detailing to proces nie tylko precyzyjny, ale i wydłużony w czasie. Polega na doprowadzaniu pojazdu do stanu jak najbardziej zbliżonego do fabrycznego. Mówienie o pojazdach nie jest przy tym dziełem przypadku, choć bowiem zwykle kojarzymy go z samochodem, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby detailingowi poddać motocykl, quad, a nawet samolot. Nie można więc utrzymywać, że sednem tej usługi jest gruntowne sprzątanie. To szereg działań, w wyniku których samochód ma wyglądać jak nowy, a więc jak marzenie każdego bez wyjątku kierowcy.
Od czego zaczynamy?
Pierwszym krokiem okazują się zawsze oględziny samochodu i nie można zaprzeczyć temu, że są one wyjątkowo drobiazgowe. Wszystkie proponowane działania zawsze są konsultowane z klientem i dopiero po jego akceptacji można przystąpić do właściwych działań związanych z doprowadzeniem samochodu do idealnego stanu.
Mycie
Trudno o skuteczne działania, jeśli samochód jest brudny, pierwszym konkretnym działaniem zawsze jest więc dokładne mycie pojazdu. Wcześniej następuje przy tym demontaż tych elementów, które mogłyby zostać zniszczone, a to uświadamia nam, jak staranne jest wspomniane mycie. Zwykle używa się w czasie jego trwania nie tylko specjalnej rękawicy, ale również myjki ciśnieniowej. Na tym etapie z powierzchni lakieru usuwa się nie tylko wszystkie naloty, ale i lotną rdzę, żywicę, gumę i osad z klocków hamulcowych. Mycie i czyszczenie dotyczy całego pojazdu, w tym oścież drzwi oraz komory wlewu paliwa i komory silnika, a więc tych elementów, które bywają omijane nawet przez wyjątkowo starannych kierowców.
Usuwanie brudu niewidzialnego dla oka
Nie każdy brud jest jednak widoczny dla oka i właśnie usunięcie tego ostatniego może się okazać szczególnie trudne. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe do zrealizowania, z pomocą przychodzi bowiem specjalna glinka, która radzi sobie nawet z brudem ukrytym głęboko w porach lakieru. Dzięki temu lakier staje się szkliście gładki, a taki warunek jest niezbędny, aby można było przystąpić najpierw do jego korekty, a następnie także do zabezpieczenia.
Korekta i zabezpieczenie lakieru
Najpierw mierzy się grubość powłoki lakieru i uzupełnia się ewentualne ubytki oraz odpryski. Pomagają w tym zarówno pasty ścierne, jak i te, które wygładzają lakier, a także polerowanie karoserii. Efekty tego etapu są szczególnie imponujące, należy jednak liczyć się z tym, że będzie nam on zabierał znacznie więcej czasu niż w innych okolicznościach. Często trzeba powtarzać go wielokrotnie, aby efekt finalny był satysfakcjonujący. Jeśli chcemy zabezpieczyć lakier, możemy skorzystać z szerokiej gamy specjalistycznych produktów. Mogą być to nie tylko woski syntetyczne, ale i produkty ceramiczne oraz te, które powstają na bazie naturalnych składników. Tu decydujący jest zawsze głos klienta.
Zabezpieczenie pozostałych, zewnętrznych elementów pojazdu
Klient może też zdecydować o tym, aby dodatkowo zabezpieczyć inne elementy samochodu takie, jak choćby lampy, reflektory oraz listwy. Nie tylko zewnętrzna cześć samochodu powinna jednak zostać poddana korekcie.
Czyszczenie wnętrza
Równie ważne jest czy czyszczenie jego wnętrza zwłaszcza, że bardzo często jest ono dokonywane bez wymaganej staranności. Ten etap obejmuje między innymi czyszczenie kratki wlotu powietrza, mocowania pasów i foteli, uchwyty bezpieczeństwa oraz osłony przeciwsłoneczne.