Jak używać pompki do powietrza na stacji benzynowej i prawidłowo pompować opony

12 czerwca 2022

Jeśli opony samochodu potrzebują trochę powietrza, zawsze można podjechać na stację benzynową i skorzystać z automatu. Można jednak nie wiedzieć, jak używać pompki na stacji benzynowej lub nie wiedzieć, jak prawidłowo napompować opony.

Po pierwsze, należy znaleźć sprężarkę powietrza i zaparkować w jej pobliżu. Po wyjęciu dyszy z powietrzem można zapłacić za powietrze i dostosować ustawienia. Zdjąć nakrętkę zaworu opony i napompować opony. Po zakończeniu sprawdź ciśnienie i odłóż wąż na swoje miejsce.

W tym przewodniku omówimy wszystkie etapy, abyś mógł prawidłowo napompować opony samochodowe. Ponadto przedstawiamy kilka ukrytych korzyści płynących z używania powietrza na stacjach benzynowych. Omawiamy także korzyści płynące z utrzymywania właściwego ciśnienia powietrza w oponach.

Spis treści show Jak korzystać z pompki do powietrza na stacji benzynowej 1. Zlokalizuj sprężarkę powietrza 2. Zaparkować w pobliżu sprężarki 3. Wyjąć dyszę powietrzną 4. Zapłacić za urządzenie 5. Ustaw odpowiednie oznaczenie PSI 6. Zdejmij kapturek zaworu opony 7. Napompuj oponę 8. Sprawdź ciśnienie 9. Powrót węża do urządzenia Korzyści z używania pompy powietrza na stacji benzynowej Dlaczego warto utrzymywać prawidłowe ciśnienie w oponach? 1. Większa oszczędność paliwa 2. Większe bezpieczeństwo 3. Lepsza obsługa/przytrzymałość 4. Dłuższa żywotność opon

Jak używać pompy powietrza na stacji benzynowej

1. Zlokalizować sprężarkę powietrza

Jeżeli nie korzystałeś wcześniej z urządzeń do pomiaru ciśnienia powietrza, możesz nie wiedzieć, gdzie je znaleźć lub nie rozumieć, jak wyglądają. Zazwyczaj urządzenia do sprężania powietrza nie znajdują się bezpośrednio przy pompach benzynowych, ale gdzieś z boku.

Na urządzeniu będzie znajdował się znak informujący o jego przeznaczeniu. Możesz nawet zobaczyć napis: "Free Air".

2. Zaparkuj w pobliżu kompresora

Po zlokalizowaniu pompy powietrza należy zaparkować jak najbliżej niej. Wąż powinien łatwo sięgać do opony lub opon, które trzeba napełnić.

Jeśli po zaparkowaniu okaże się, że jest za daleko, wystarczy przysunąć ją trochę bliżej. Aby to ułatwić, można pozostawić włączony silnik samochodu.

3. Wyjąć dyszę powietrzną

Sprawdź, czy przewód powietrza jest w dobrym stanie. Jeśli nie jest, warto wybrać inne urządzenie.

Po zatwierdzeniu węża należy go przenieść do miejsca, w którym znajduje się opona, zwłaszcza jeśli się za to płaci. Chcesz być gotowy do napełnienia opon, gdy wąż zostanie założony.

4. Zapłać za maszynę

Niektóre maszyny są bezpłatne i nie trzeba za nie nic płacić. W innych przypadkach, aby uruchomić urządzenie, trzeba włożyć kilka ćwierćdolarówek lub użyć karty kredytowej.

Jeśli nie masz ćwierćdolarówek, możesz wydać resztę na stacji benzynowej. Po włożeniu pieniędzy powietrze włączy się na określony czas.

5. Ustaw odpowiedni znak PSI

Niektóre urządzenia oferują możliwość ustawienia wartości PSI. Numer ten można znaleźć na karcie umieszczonej na wewnętrznej stronie ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy.

Wartość ta wskazuje, do jakiej wartości powinno być napompowane powietrze w oponach. Należy dostosować ustawienia do tej liczby. Jeśli urządzenie nie oferuje takiej możliwości, trzeba będzie uważnie obserwować, ile powietrza dostaje się do opony.

RELATED: Jak znaleźć prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu (4 kroki)

6. Zdejmij nakrętkę zaworu opony

Gdy wąż z powietrzem będzie już pracował, należy zdjąć nakrętkę z zaworu opony. Nie zapomnij zdjąć tej nakrętki, ponieważ może ona spowodować wyciek powietrza podczas jazdy.

W razie zgubienia lub zerwania nakrętki jej wymiana nie jest droga. Można je znaleźć w większości sklepów z częściami samochodowymi.

7. Pompowanie opony

Wcisnąć końcówkę dyszy na trzonek zaworu opony. Trzeba będzie wywrzeć pewien nacisk, aby połączenie było pewne.

Po połączeniu dysz do opony zacznie napływać powietrze. Po osiągnięciu docelowego ciśnienia PSI należy zdjąć końcówkę węża z zaworu opony. Jeśli pompka ma wbudowany manometr, można wykonać obie te czynności jednocześnie: napompować, spuścić i sprawdzić ciśnienie.

8. Sprawdzanie ciśnienia

Zawsze należy dwukrotnie sprawdzić ciśnienie powietrza, aby upewnić się, że jest właściwe. Jeśli ciśnienie w oponach jest nadal niskie, należy dolać więcej powietrza.

Jeśli opony są przepełnione, trzeba będzie delikatnie nacisnąć na trzonek zaworu, aby usunąć z nich trochę powietrza. W każdym razie ciśnienie powinno być zgodne z tym, które znajduje się na ościeżnicy drzwi.

9. Powrót węża do urządzenia

Po napompowaniu opon można odstawić sprzęt na miejsce. Odłóż wszystko na swoje miejsce, niekoniecznie tam, gdzie je znalazłeś.

Może kusić, aby rzucić wąż na ziemię, ale to tylko zniszczy go dla następnej osoby. Pomyśl, jak byś się czuł, gdybyś potrzebował powietrza do opony, a wąż został zniszczony z powodu zaniedbania.

RELATED: Jak zresetować kontrolkę ciśnienia w oponach (TPMS) - według modelu samochodu

Korzyści z używania pompy powietrza na stacji benzynowej

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć skorzystanie z pompki do powietrza na stacji benzynowej, gdy opony samochodu wymagają napompowania. Na początek można znaleźć darmową pompkę, co oznacza, że nie trzeba będzie nic wydawać. W rzeczywistości kilka stanów wymaga, aby korzystanie z pompek było bezpłatne.

Ponadto pompa na stacji benzynowej będzie dostępna przez 24 godziny na dobę. Jeśli wracasz do domu po długiej nocy, możesz mieć pewność, że Twoje opony są odpowiednio napompowane. Pompa na stacji benzynowej jest również szybka, więc nie trzeba będzie długo czekać.

Gdy zdarzają się nagłe wypadki, nie zawsze wygodnie jest jechać aż do domu. Poza tym może to nie być bezpieczne, jeśli opony są zbyt słabe. Zamiast tego warto podjechać na stację benzynową i napompować opony, aby nie musieć czekać w kolejce do najbliższego centrum obsługi opon.

Dlaczego warto utrzymywać prawidłowe ciśnienie w oponach?

1. Większa oszczędność paliwa

Gdy w oponach jest za mało powietrza, zużycie paliwa spada. Ponieważ zwiększa się tarcie na powierzchni drogi, płacisz więcej za eksploatację pojazdu.

Chociaż możesz stracić tylko kilka mil na galon, liczy się każdy grosz. Jest to szczególnie ważne, gdy ceny benzyny rosną.

ZWIĄZANE: Czy jazda z niskim ciśnieniem w oponach jest niebezpieczna? (i co należy zrobić)

2. Większe bezpieczeństwo

Opony z nadmierną ilością powietrza w środku mogą wybuchnąć na drodze. Nagła utrata powietrza może doprowadzić do wypadku i obrażeń.

Równie niebezpieczna jest opona z zaniżonym ciśnieniem powietrza. Jeśli niespodziewanie dojdzie do przebicia opony, możesz mieć poważne kłopoty.

3. Lepsza sterowność/przyczepność

Gdy w oponach samochodu jest zbyt mało powietrza, są one bardziej podatne na hydroplaning. W takiej sytuacji łatwo stracić panowanie nad pojazdem.

Ponadto przy odpowiednim ciśnieniu w oponach zyskuje się większą przyczepność. Ta dodatkowa przyczepność pozwala lepiej hamować, łatwiej przyspieszać i poruszać się w zróżnicowanym terenie.

4. Dłuższa żywotność opon

Opony z zaniżonym ciśnieniem zużywają się znacznie szybciej niż opony z odpowiednim ciśnieniem. Jeśli chcesz rzadziej zakładać opony na samochód, ważne jest, aby utrzymywać w nich właściwe ciśnienie.

Ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu. Poza tym ciśnienie należy sprawdzać dwukrotnie, gdy temperatura znacznie spadnie lub wzrośnie. Na każde 10 stopni zmiany temperatury ciśnienie w oponie może się zmienić o 1. Z tego wynika, że każda nagła zmiana ciśnienia może dramatycznie wpłynąć na ciśnienie w oponie i narazić kierowcę na niebezpieczeństwo, jeśli nie zachowa ostrożności.

image

Szymon Wyszyński

Redakcja zlomanczuk.com.pl