Co musisz wiedzieć o szamponach samochodowych?

9 marca 2018

Kosmetyki do mycia samochodu

Od dobrego szamponu samochodowego oczekuje się współcześnie nie tylko tego, że będzie on usuwał brud. Kupując go mamy nadzieję, że równie dobrze będzie sobie radził z nabłyszczaniem, woskowaniem powierzchni oraz z nadawaniem jej połysku bez smug, które są w stanie popsuć te wrażenie. Efekt czyszczenia musi być długotrwały tak, aby zaraz po pierwszym myciu nie musiało następować kolejne.

Dziś coraz więcej preparatów posiada w swoim składzie nanocząstki, co sprawia, że są one w stanie jeszcze szybciej dotrzeć do brudu. Rozwiązanie to zasługuje na uwagę również dlatego, że po myciu tworzy się błyszcząca warstwa skutecznie odpychająca wodę. Pozwala to na minimalizowanie czasu schnięcia samochodu, a kierowca nie musi stosować specjalnych ściereczek. Innym rozwiązaniem, które cieszy się rosnącą popularnością wśród kierowców jest szampon woskujący. Ten dodatkowo jest w stanie zabezpieczyć karoserię, która dodatkowo zyskuje atrakcyjny połysk.

Osoby poszukujące nietuzinkowych rozwiązań powinny zainteresować się także szamponami, w skład których wchodzi środek elektrostatyczny. Dzięki temu minimalizacji ulega ryzyko ponownego osadzania się kurzu oraz brudu na karoserii naszego samochodu. Jeśli szampon nie posiada wosku, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie tak zwanego wosku czystego, emulsji czyszczącej lub regeneratora lakieru. Takie preparaty pozwalają nie tylko na głębsze czyszczenie, ale i na konserwację lakieru. Szampony, z jakimi mamy do czynienia na rynku charakteryzują się zróżnicowaną pojemnością.

Z tego powodu szczególnie opłacalna wydaje się inwestycja w opakowania zbiorcze, tańsze niż mniejsze szampony samochodowe. Obecnie w sprzedaży dostępne są saszetki, które starczają nam na jedno mycie. Jeśli na ogół stronimy od samodzielnego mycia samochodu, właśnie one wydają się najbardziej interesującymi rozwiązaniami. Przed zakupem szamponu samochodowego dobrze jest upewnić się, czy posiada on odpowiednie atesty tych jednostek, które są akredytowane w kraju. Tylko o takich preparatach można powiedzieć, że nie są szkodliwe nie tylko dla nas i samochodu, ale i dla środowiska.

Bezpieczny szampon samochodowy

Każdy szampon samochodu charakteryzuje się nieco inną jakością, dobrze jest więc pamiętać, że jego konsystencja powinna przypominać koncentrat. Właśnie dlatego w momencie zakupu wskazane jest zwrócenie szczególnej uwagi na jego gęstość. Im jest ona większa, tym wyższa jest też jego jakość. Szampony przeznaczone do pielęgnowania samochodów nie należą do produktów drogich, nic więc dziwnego, że wiele firm odpowiada za ich produkcję.

Popularni producenci szamponów samochodowych

Wśród tych najbardziej popularnych wymienia się współcześnie Liqui Moly, Sonax, Karcher, K2, Atas i ActiveJet. Cena kolejnych produktów w dużej mierze jest uzależniona od tego, jak pojemne są ich opakowania. Liczący sobie 4 litry szampon Shampoo Plus będzie nas kosztować około 110 PLN, w zamian otrzymamy jednak rozwiązanie, które nie tylko nawilża powierzchnie, ale i nadaje blask czyszczonej przez nas karoserii samochodu. Jeśli zdecydujemy się na mniejsze opakowanie, poniesiemy odpowiednio niższy koszt, choć w ogólnym rozrachunku to większe szampony są tymi, które opłacają się bardziej.

Warto też pamiętać o tym, że nawet najlepszy szampon samochodowy nie będzie pomocny, jeśli nie nauczymy się korzystać z niego we właściwy sposób. Warto więc zacząć nie od samego czyszczenia, ale od usunięcia luźnego brudu. Dopiero wtedy można przystąpić do właściwych czynności związanych z czyszczeniem pamiętając jednak o tym, że szampon powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami jego producenta.

image

Szymon Wyszyński

Redakcja zlomanczuk.com.pl