Czy Hyundaie to dobre samochody? Czy są niezawodne?

25 maja 2022

Hyundai Motor Group produkuje zarówno samochody Hyundai, jak i Kia, które jeżdżą po drogach. Jest to również firma, która produkuje luksusową markę Genesis. Ale czy Hyundaie są dobrymi samochodami i jak wypadają na tle innych marek?

Hyundai produkuje dobre samochody, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę niektóre z czołowych miejsc w rankingach niezawodności i bezpieczeństwa. Większość oferty jest również przystępna cenowo, co pomaga obniżyć koszty posiadania. Zdarzyło się jednak kilka modeli, w których wystąpiły poważne usterki.

W tym przewodniku oceniamy, co Hyundai robi dobrze, a co wymaga poprawy. Przyglądamy się także bliżej najlepszym modelom do wyboru, jeśli szukasz niezawodnego samochodu używanego.

Spis treści show Czy Hyundaie to dobre samochody? 1. Bezpieczeństwo 2. Silnik 3. Rdza i nadwozie 4. Wyposażenie i technologia 5. Osiągi 6. Przystępność cenowa 7. Koszt posiadania 8. Koszty napraw i konserwacji Czy samochody Hyundaia są niezawodne? Historia Hyundai'a Jakie są najczęstsze problemy z samochodami Hyundai? 1. Awaria silnika 2. Nieprawidłowe działanie poduszek powietrznych 3. Nieprawidłowe kierowanie/prowadzenie pojazdu Najbardziej niezawodne modele Hyundai 2019 Hyundai Santa Fe 2020 Hyundai Palisade 2019 Hyundai Veloster N Najmniej niezawodne modele Hyundai 2011 Hyundai Sonata 2013 Hyundai Elantra Czy Hyundai to dobry samochód do kupienia jako używany?

Czy Hyundaie to dobre samochody?

1. Bezpieczeństwo

Samochody Hyundai regularnie przewyższają inne marki w rankingach bezpieczeństwa. Wiele modeli uzyskało doskonałą ocenę 5 gwiazdek od NHTSA lub otrzymało tytuł IIHS Top Safety Pick.

Ponadto, Hyundai wyposaża swoje samochody w jedne z najbardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Możesz znaleźć starsze modele wyposażone w niektóre z nowszych technologii, a mimo to zaoszczędzić trochę pieniędzy.

2. Silnik

Niektóre silniki opracowane w latach 2011-2016 mają poważne wady. W rzeczywistości problemy były tak poważne, że firma Hyundai została zmuszona do zapłacenia grzywny i naprawienia silników.

Tylko od 2015 roku wydano prawie dziesięć komunikatów o wycofaniu z rynku z powodu różnych problemów z silnikami. W nowszych modelach wydaje się, że problemy zostały rozwiązane, ale należy zachować ostrożność w przypadku używanych pojazdów Hyundai.

3. Rdza i karoseria

Linia samochodów Hyundai nie należy do najdroższych w całej grupie. Nie wydaje się jednak, aby istniały poważne problemy z rdzewieniem.

Nawet starsze modele Hyundaia na drogach wyglądają w dobrym stanie, jeśli się o nie dba. Wciąż trzeba uważać na odpryski lakieru i niedoskonałości nadwozia, które mogą łatwo zardzewieć, jeśli nie zostaną naprawione.

4. Cechy i technologia

Hyundai jest jednym z liderów w dziedzinie technologii. Producent samochodów kontynuuje wypuszczanie jednych z najlepszych technologii i funkcji zwiększających komfort.

Niezależnie od tego, czy szukasz zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, czy chcesz czegoś, co zapewni rozrywkę dzieciom, możesz to znaleźć w Hyundai. Nawet starsze modele są dobrze wyposażone.

5. Osiągi

Na wszystkich frontach Hyundai przewyższa większość konkurencji. Jeśli szukasz oszczędności paliwa, możesz ją znaleźć w sedanach Hyundai.

Z drugiej strony, dostępne są również modele z silnikami o dużej mocy, które zapewniają pełną wigoru jazdę. W kilku modelach SUV Hyundai można nawet holować lub jeździć w terenie.

6. Przystępność cenowa

Hyundai Accent jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo, a jednocześnie niezawodnych samochodów na rynku. Jednak cała oferta jest dobrze wyceniona, zwłaszcza jeśli porównamy ją z innymi markami.

Kiedy Hyundai pojawił się na rynku po raz pierwszy, był postrzegany jako "tania" marka. Jednak z biegiem lat firma zapracowała na swoje utrzymanie i udowodniła, że jest przystępna cenowo, a jednocześnie dobrze skonstruowana.

7. Koszt posiadania

Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że samochody Hyundai mają rozsądny koszt posiadania. Po pierwsze, wiele z tych pojazdów jest paliwooszczędnych, co zapewnia mniejsze wydatki na paliwo.

Można również oczekiwać niższych kosztów ubezpieczenia, ponieważ wartość pojazdów jest zwykle niższa niż innych. Co więcej, samochody Hyundai amortyzują się w normalnym tempie, co zapewnia zachowanie wartości inwestycji.

8. Koszty napraw i konserwacji

Można oczekiwać, że koszty napraw i konserwacji będą przeciętne, chyba że zakupi się samochód z uszkodzonym silnikiem. Nie powinno być problemów ze zdobyciem części.

Ponadto, prawie każdy wykwalifikowany mechanik może naprawiać samochody Hyundai. W większości przypadków trzeba wykonać bardzo niewiele poważnych napraw.

RELATED: 20 najdroższych i najtańszych w utrzymaniu samochodów

Czy Hyundaie są niezawodne?

Hyundai to niezawodna marka, która często zajmuje czołowe miejsca w rankingach przeprowadzanych przez najlepsze wydawnictwa. Consumer Reports umieścił tę markę na 6. miejscu wśród 26 producentów samochodów. Uplasowała się tuż za Hondą, ale wypadła lepiej niż Toyota, Lexus i Mazda.

W badaniu jakości początkowej J.D. Power na rok 2019 Hyundai Motor Group zajął pierwsze miejsce. Było jednak kilka modeli, które nie były tak niezawodne, głównie z powodu wadliwego silnika.

Historia Hyundai

Firma Hyundai Motor Company rozpoczęła działalność w 1947 r. jako Hyundai Engineering and Construction Company. To właśnie wtedy przedsiębiorca z Korei Południowej, Chung Ju Yung, założył firmę. Minęły jednak dwie dekady, zanim firma stała się znana w obecnej formie i wypuściła na rynek swój pierwszy model - Cortinę.

Do 1974 roku Hyundai miał już solidną grupę menedżerów, przygotowanych do masowej produkcji samochodów, których chcieliby konsumenci. W 1974 roku Hyundai wypuścił na rynek model "Pony". Ten czterodrzwiowy sedan musiał konkurować z Kia Brisa i Saehan Gemini na rynku koreańskim. Spisał się jednak tak dobrze, że Hyundai był w stanie stworzyć również trzydrzwiowego hatchbacka, kombi i pickupa.

Chociaż Pony trafił do Kanady, nie mógł być importowany do Stanów Zjednoczonych, ponieważ nie spełniał surowych norm emisji spalin. Nie przeszkodziło to jednak firmie odnieść sukcesu. Do 1985 roku Hyundai wyprodukował swój milionowy samochód.

W 1986 r. Hyundai ostatecznie wszedł na rynek amerykański z modelem Excel. Był to jeden z najtańszych samochodów na rynku i zdobył nawet kilka nagród. Produkcja tego modelu zakończyła się jednak w 2000 roku.

Na rynku pojawił się również Hyundai Sonata, który zawierał jedne z najlepszych technologii, jakie można obecnie spotkać. Ten wczesny model był wyposażony w tempomat, elektrycznie sterowane fotele i spryskiwacze reflektorów. Do 1990 roku producent wyprodukował swój czteromilionowy samochód.

W 1993 roku Hyundai tworzył już własne silniki. Pierwszy wyprodukowany przez firmę czterocylindrowy silnik o pojemności 1,3 litra znalazł się w modelu Hyundai Scoupe i miał moc 71 koni mechanicznych. Firma stworzyła również swoją pierwszą skrzynię biegów, dzięki czemu samochód mógł być wykonany w całości z części Hyundai. W 1998 r. Hyundai przejął firmę Kia Motors, aby uchronić ją przed bankructwem.

W 1999 r. kierownictwo przejął Chung Mong Koo (syn Yunga). Jest to również rok, w którym firma wprowadziła gwarancję na 10 lat/100 000 mil. Aby jeszcze bardziej zwrócić na siebie uwagę, Hyundai został sponsorem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA.

Do 2004 roku producent samochodów zajął drugie miejsce w rankingu jakości początkowej J.D. Power. Znalazł się także w pierwszej setce najbardziej wartościowych marek na świecie. Firma odniosła również wiele sukcesów w sportach motorowych, zajmując wiele miejsc w pierwszej dziesiątce.

W 2015 r. firma Hyundai Motor Company zaprezentowała nową luksusową linię samochodów, znaną pod nazwą Genesis. Marki należące do Hyundai Motor Company są nadal jednymi z najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych.

Jakie są najczęstsze problemy z samochodem Hyundai?

1. Awaria silnika

Jak już wcześniej wspomniano, Hyundai borykał się z poważnymi problemami związanymi z awariami silników. Silnik zacinał się, tykał, gasł lub w inny sposób wydawał odgłosy.

Niestety, wiele z tych problemów z silnikami wystąpiło, gdy samochód był jeszcze uważany za stosunkowo nowy. Należy dokładnie sprawdzić każdy model z lat 2011-2016, który się kupuje.

2. Nieprawidłowo działające poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne są niezbędne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Jednak niektóre samochody Hyundai ucierpiały z powodu poduszek powietrznych, które nie działają wtedy, gdy są najbardziej potrzebne.

Problem ten dotyczył kilku modeli od 2009 roku. W 2018 r. producent samochodów musiał oficjalnie rozpocząć dogłębne dochodzenie.

3. Nieprawidłowe kierowanie/prowadzenie

Choć większość ludzi uwielbia styl jazdy i niskie zużycie paliwa w modelach Hyundai, czasami problem stanowiło ich prowadzenie. Niektóre modele Elantra i Sonata mają problemy z zapewnieniem płynnej jazdy.

Niektóre osoby doświadczyły chybotania podczas skrętu lub odgłosów klikania. Jeśli kierowca nie jest przygotowany na problemy z układem kierowniczym, może dojść do wypadku.

Najbardziej niezawodne modele Hyundai

2019 Hyundai Santa Fe

Santa Fe jest jednym z najtańszych SUV-ów, jakie można znaleźć, ale nie brakuje mu dobrych cech. Nadal jest wymieniany jako jeden z najlepszych samochodów do jazdy według najlepszych publikacji, takich jak J.D. Power.

W rzeczywistości Santa Fe zdobył najwyższe miejsce w kategorii średnich SUV-ów w badaniu Initial Quality Study 2019. Możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy na tym używanym modelu, nie rezygnując z niczego, co kochasz.

2020 Hyundai Palisade

Jeśli chcesz czegoś jeszcze nowszego, rozważ model 2022 Palisade. Ten trzyrzędowy SUV ma więcej miejsca do zaoferowania i posiada dobrze wyposażone wnętrze.

Jest to również jeden z najbardziej niezawodnych samochodów marki Hyundai. Dzięki 291-konnemu, 3,6-litrowemu silnikowi V6 i ośmiostopniowej automatycznej skrzyni biegów nie zabraknie Ci również mocy.

2019 Hyundai Veloster N

Jest coś pięknego w hot hatchu, ale nie widuje się ich zbyt wiele. Veloster N nie jest może tak mocny jak Civic Type R czy Focus RS, ale daje mnóstwo frajdy.

Jego moc sięga 275 KM, jeśli wybierzesz najwyższy poziom wykończenia. Jest także tańszy od wielu konkurentów, co czyni go lepszym wyborem.

Najmniej niezawodne modele Hyundai

2011 Hyundai Sonata

Było kilka lat, kiedy Hyundai naprawdę zmagał się z problemami, a model 2011 Sonata jest tego dobitnym dowodem. Otrzymał on najwięcej skarg od konsumentów, a większość z nich dotyczyła silnika.

Przeprowadzono również pięć dochodzeń w sprawie tego modelu i aż 14 wycofań z rynku. To powinno wystarczyć, aby trzymać się od niego z daleka.

2013 Hyundai Elantra

Ta Elantra otrzymała prawie tyle samo skarg, co poprzednia Sonata. Ponownie, wiele skarg dotyczyło wadliwego silnika.

Klienci mieli do czynienia nie tylko ze strasznym odgłosem tykania, ale także z przedwczesną awarią silnika. Nie należy zawracać sobie głowy wybieraniem jednego z nich, niezależnie od tego, jak niska jest cena.

Czy Hyundai to dobry samochód do kupienia jako używany?

Nie można popełnić błędu kupując używanego Hyundaia, o ile unikasz lat, w których występowały problemy z silnikiem. W większości przypadków używane samochody Hyundai są dobrze skonstruowane i pozwalają jeździć czymś niezawodnym za niższą cenę.

W ofercie można znaleźć wiele pojazdów, które zaspokoją wszelkie potrzeby. Wybierz niezawodnego SUV-a przyjaznego rodzinie, oszczędnego sedana lub coś bardziej sportowego.

image

Szymon Wyszyński

Redakcja zlomanczuk.com.pl