Poznaj najpopularniejsze zapachy do samochodu

28 lutego 2018

Zawieszka zapachowa

Gdy długo jedziemy samochodem, musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie dopadnie nas wyczerpanie. Jeśli więc zależy nam na tym, aby jazda stała się bardziej przyjemna, możemy dodatkowo wzbogacić nasz pojazd choćby o kubek termiczny, z którego można będzie popijać gorącą kawę.

Poruszanie się samochodem może okazać się przyjemniejsze również wówczas, gdy zdecydujemy się na wybór ładnego zapachu do samochodu. Na jaką opcję wypada się więc zdecydować?

Jaki wybrać zapach do samochodu?

Teoretycznie, stosowanie odświeżaczy samochodowych nie ma decydującego wpływu na to, w jakich warunkach odbywa się podróż. W rzeczywistości jednak zapach jest jednym z pierwszych aspektów, które przykuwają naszą uwagę, gdy siadamy za kierownicą. Warto zatem postarać się, aby był on nie tylko świeży, ale i przyjemny zwłaszcza, jeśli mamy świadomość tego, że samochodem poruszamy się stosunkowo często. Na rynku nie brakuje odświeżaczy do powietrza, z pewnością więc nie mamy podstaw do tego, aby narzekać na ich ograniczony wybór. Niemal zawsze mamy też do czynienia z rozwiązaniami o kompaktowych rozmiarach, można więc z powodzeniem umieścić je nawet w niewielkim samochodzie. Zastanawiając się nad tym, jak wybrać ulubiony odświeżacz, najpierw należy zwrócić uwagę na jego rodzaj.

Zapach do samochodu choinka

Chyba najbardziej popularne są tak zwane choinki – zapachy samochodowe, które na froncie mają właśnie zieloną choinkę i których aromat ma przypominać pobyt w lesie, w którym dominują drzewa iglaste. Nazwa „choinka” nie odnosi się zresztą jedynie do tego motywu, ale stanowi odniesienie do wszystkich zawieszek zapachowych, bez względu na to, jaki mają zapach i jaką przybierają formę.

Zapach do samochodu

Tu cechą wspólną jest przede wszystkim to, że niewielki sznurek lub gumka umożliwia zawieszenie ich na lusterku wstecznym. Wierzchnia warstwa zawieszki jest w rzeczywistości aromatyzowanym papierem, który ma strukturę umożliwiającą mu zatrzymanie cząsteczek zapachowych. Oczywiście, wraz z czasem wspomniany aromat zaczyna znikać. Kierowcy sięgają po „choinki” przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje je niska cena, nie brakuje też osób, które doceniają ich delikatny zapach, który nie mdli oraz nie dominuje w kabinie.

Zawieszce nie udaje się jednak zwykle zatuszować innych zapachów, w tym zwłaszcza zapachu tytoniu, co sprawia, że wiele osób uważa ją za rozwiązanie, które nie jest w stanie wywiązać się ze swoich funkcji. Przeszkadza także krótka trwałość zapachu, a także pewna jego losowość, może się bowiem okazać, że wyobrażenia twórcy o zapachu lasu iglastego i stan faktyczny różnią się w istotny sposób. Nie bez znaczenia jest i to, że nie każdy potrafi zawiesić zawieszkę na lusterku we właściwy sposób, a to sprawia, że ogranicza ona dość skutecznie widoczność.

Zapach do samochodu w sprayu

Kolejnym rozwiązaniem są więc zapachy samochodowe w sprayu. Choć nie brakuje kierowców zadowolonych z ich działania, zapachy te są stosowane przede wszystkim w szczególnych okolicznościach, na przykład zaraz po tym, jak wypraliśmy tapicerkę środkiem o nieprzyjemnym zapachu. Na co dzień trudno jednak liczyć na satysfakcjonujące rezultaty. Najbardziej problematyczne wydaje się to, że zapach utrzymuje się zaledwie przez kilka chwil. Nie pomaga też rozpryskanie dużej ilości środka. Przestrzeń jest niewielka, konsekwencją takiego działania są więc wymioty lub zawroty głowy, których wolelibyśmy uniknąć. Produkty tego rodzaju zwykle przybierają postać znajdujących się pod ciśnieniem pojemników. Jeśli więc w upalny dzień zostawimy je w rozgrzanym wnętrzu samochodu, możemy doprowadzić nawet do wybuchu takiego opakowania.

image

Szymon Wyszyński

Redakcja zlomanczuk.com.pl