Co powinno się znaleźć na półce z kosmetykami samochodowymi?

18 marca 2018

Systematyczna pielęgnacja samochodu

Kierowcy zwykle przyznają, że lubią dbać o swoje samochody. Nie ukrywają też, że nie uważają czasu poświęconego na pielęgnację auta za stracony. Czy jednak rzeczywiście wiemy, jak dbać o nasze auto? Dla wielu osób zaskoczeniem jest już choćby informacja o tym, że na półce, na której znajdują się kosmetyki samochodowe, gościć powinny jedynie te z nich, z których korzystamy systematycznie.

Czy w związku z tym warto zastanowić się nad zakupem gotowych zestawów kosmetyków? Każdy kierowca musi odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie, kluczem do takiej odpowiedzi wydaje się przy tym przede wszystkim uzmysłowienie sobie, jakich kosmetyków używamy najczęściej.

Mycie nadwozia

Mycie nadwozia jawi się jako zadanie dość skomplikowane, zaskoczeniem nie powinno być więc dla nas to, że spora grupa klientów odwiedza w tym celu myjnie. W sprzedaży nadal dostępne są szampony samochodowe, nie da się jednak ukryć, że zainteresowanie nimi nie jest już zbyt duże, musimy bowiem liczyć się z tym, że obowiązuje zakaz mycia samochodów na posesjach prywatnych. Klientami sięgającymi po szampony są przede wszystkim ci, którzy nie są zadowoleni z tego, jakie usługi oferuje im myjnia. Niektórzy kierowcy nie ograniczają się jednak do samego mycia nadwozia. Ci nie stronią także od różnego rodzaju powłok ochronnych, które nie tylko chronią lakier przed zabrudzeniem, ale również sprawiają, że szybciej spływa po nim woda.

Koła, zderzaki

Poważnym problemem dla wielu kierowców jest mycie nalotu orz brudu gromadzącego się na kołach. Bardzo często gromadzi się na nich choćby pył pochodzący z klocków hamulcowych i charakteryzujący się mało atrakcyjnym wyglądem. Najlepiej usunąć go poprzez regularne mycie kół, jeśli bowiem nie nagromadziło się go jeszcze zbyt dużo, można się go pozbyć relatywnie szybko. Przydają się zwłaszcza środki przeznaczone do mycia felg, choć należy liczyć się z tym, że niektóre z nich potrafią być wyjątkowo agresywne.

Pasty samochodowe

Pasty lekkościerne

W sprzedaży nie brakuje także kosmetyków przeznaczonych do tego, aby samodzielnie pozbyć się niewielkiego zarysowania. Pasty lekkościerne budzą uznaniem nie tylko dlatego, że posługiwanie się nimi nie jest skomplikowane. Kierowcy doceniają również to, że efekty potrafią być spektakularne. Można uporać się w ten sposób nawet z głębokimi rysami, jeśli zaś w naszym przypadku nie ma mowy o pełnym sukcesie, możemy mieć pewność, że rysy staną się zdecydowanie mniej widoczne.

Tapicerka, plastiki, szyby

Pielęgnacja tapicerki to szczególnie gorący temat. Trudno znaleźć kierowcę, który nie poświęcałby jej uwagi, z drugiej strony jednak zdecydowana większość właścicieli aut ogranicza się do jej odkurzania, a i ta czynność nie zawsze jest wykonywana regularnie. Czyszczenie tapicerki jest jednak tym łatwiejsze, im bardziej jest systematyczne, jeśli więc ma przynosić satysfakcjonujące rezultaty, powinno stać się dla nas nawykiem. Częścią wnętrza, która lubi się brudzić, są także elementy plastikowe. Tu znakomicie sprawdzają się środki przeznaczone do pielęgnacji tworzyw sztucznych.

Po ich wykorzystaniu w samochodzie unosi się świeży zapach, same elementy plastikowe są zaś lepiej chronione także przed promieniowaniem UV. Powierzchnie przeszklone można czyścić z wykorzystaniem szerokiej gamy kosmetyków. Najmniej skomplikowane są klasyczne płyny do mycia szyb, w sprzedaży dostępne są jednak także środki przeciwdziałające ich parowaniu. Jeśli nasza półka z kosmetykami ma być kompletna, nie powinno zabraknąć na niej także specjalnego silikonu przeznaczonego do uszczelek gumowych. To właśnie on pozwala na rozwiązanie problemu zmarzniętych drzwi, jakiego zimą doświadcza wielu kierowców.

image

Szymon Wyszyński

Redakcja zlomanczuk.com.pl