Jak wybrać dobrą polerkę samochodową?

12 marca 2018

Polerka samochodowa

Po pewnym okresie użytkowania należy liczyć się z tym, że lakier samochodowy utraci swój pierwotny blask. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest pojawienie się zarysowań i otarć oraz matowienie karoserii. Niestety, ta staje się przez to jeszcze bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych takich, jak choćby śnieg, mróz oraz promieniowanie słoneczne.

Jeśli zamierzamy samodzielnie przywrócić lakierowi samochodowemu dawny połysk, musimy liczyć się z tym, że nie będzie to proste zadanie, jeśli jednak odpowiednio dopasujemy polerkę i zapoznamy się z instrukcją, możemy mieć pewność, że nasze szanse na ostateczne powodzenie wzrosną. Pozostaje więc tylko znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jaką polerkę wybrać i jakie kryteria mają największe znaczenie podczas dokonywania zakupu.

Polerowanie

Warto więc pamiętać o tym, że samochód może być polerowany na dwa sposoby – ręcznie oraz mechanicznie. Pierwszy sposób wymaga sporych nakładów sił, kierowcy jednak nie stronią od niego, nie wymaga on bowiem zbyt dużych inwestycji i nawet początkujący kierowca poradzi sobie z tym zadaniem, jeśli tylko będzie stosował się do instrukcji. Niestety, ręczne polerowanie pomaga radzić sobie jedynie z niewielkimi uszkodzeniami, jakie znajdują się na powierzchni samochodu. Polerowanie mechaniczne jest znacznie mniej wyczerpujące, pracę wykonuje bowiem urządzenie znane jako polerka samochodowa. Jej użycie sprawia, że polerowanie jest nie tylko szybsze, ale i bardziej efektywne. Niestety, stosowanie polerki wymaga pewnego doświadczenia, a samodzielne reperowanie lakieru bez odpowiedniej wiedzy może pogorszyć sytuację. Na szczęście, powszechnie dostępne są wiarygodne instrukcje, które przybliżają wspomnianą metodę amatorom.

Co daje polerka mechaniczna?

Polerka sprawia, że powierzchnia samochodu zaczyna ponownie lśnić, a my pozbywamy się rys oraz otarć. Polerki samochodowe zwykle dzieli się na dwie grupy: obrotowe i orbitalne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem, który będzie wymagać od nas doświadczenia, polerka jest bowiem w stanie wykonywać koliste ruchy jedynie wokół własnej osi.

Przywracanie blasku lakierowi

Jest w stanie nie tylko usunąć nawet poważne wady lakieru, ale i uzyskać głębie, na której tak zależy właścicielom samochodu. Jeśli jednak nie mieliśmy do tej pory do czynienia z polerkami samochodowymi, musimy liczyć się z tym, że korzystanie z takiego rozwiązania może doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy mamy do czynienia z polerkami orbitalnymi znanymi też jako mimośrodowe. Takie rozwiązanie nadaje się także dla początkujących, porusza się bowiem po elipsie, a to sprawia, że wytwarza znacznie mniej szkodzącego lakierowi ciepła.

Moc

Jeśli zależy nam na długiej i efektywnej pracy polerki, powinniśmy zwrócić uwagę także na moc tego urządzenia, najlepiej, jeśli wynosi ona co najmniej 1000 W.

Waga

Polerowanie jest czynnością żmudną zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia ze stosunkowo dużymi zanieczyszczeniami lakieru, a jednocześnie zdecydowaliśmy się na polerkę orbitalną. Jeśli więc istnieje taka możliwość, starajmy się wybierać przede wszystkim te polerki, które odznaczają się niewielką wagą. Dzięki temu nie będziemy się mocno męczyć nawet podczas długiej pracy.

Prędkość

Polerka powinna mieć też możliwość regulowania prędkości w zależności od tego, jakie zadanie chcemy wykonywać za jej pomocą. Duży zakres prędkości obrotów jest więc atutem, który warto przeanalizować podczas dokonywania wyboru. Tu ciekawym rozwiązaniem jest też elektroniczna kontrola, która pozwala na utrzymanie stałej prędkości, a jednocześnie gwarantuje niezawodność działania nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z niskimi obrotami.

image

Szymon Wyszyński

Redakcja zlomanczuk.com.pl